Tuesday, September 18, 2007

An Eye openner cost of eating out vs eating at home

One of the most common budget buster I see on my weekly post Frugal Five is is the cost of eating out! It is common sense to see that eating out is much expensive but how much more expensive is it!


http://frugal.families.com/blog/how-much-does-it-cost-to-eat-at-home

Here's a formula she demonstrates that will show you how much it is really costing to eat at home.

1) Add up your weekly grossly bill and multiply by 4 (4 weeks in a month)

2) Divide by the number of meals you consume in a month

3) Divide by the number of people in your house to get the final answer


We average $100 a week for a family of 5 for groceries.

$400 divided by 84 meals is $4.76 per meal divided by 5 people comes to 95 cents.

A typical fast food meal (think pizza or McDonalds) for us would cost about $25 so that would 5 times more expensive for person!!

If we go to a sit down casual resturant it is about $50-$75 , it is atleast 10 times more expensive. And if we do take-in from our favorite local resturant $30 or so dollars for all 5 of us.

Looking for menu ideas, I share frugal meal planning each week!

And if you do go out to eat check out 5 tips to going out to eat cheap

I think I am going to print this out and post it on my fridge!

1 comment:

Stephanie said...

Dining has always been our budget downfall. We have gotten better though. It is sobering to see the numbers!